KULÜBÜMÜZÜN TARİHÇESİ

Samsun’da futbolun tarihi ve gelişimi 1909 yılına dayanmaktadır. Otarihte kentimizde kurulan ilk futbol kulübü Tenkir’i Efkar Gençler Kulübü’dür.. Samsun Liman Reisi ve oğulları Haydar ve Faruk Beylerin kurduğu bu kulüp, Rum ve Ermeni gençleriyle maç yapıyordu. Tenkir’i Efkar Genç Kulübü, Balkan savaşının çıkmasıyla kapandı. 1912 yılında Darulmuallim talebeleleri ile Sultani talebelerinden oluşturulan yeni bir takım  Rum ve Ermeni gençlerinin oluşturduğu takımlarla maç yapmaya devam etti. Ancak bu fazla sürmedi. 1919 yılı Nisan ayında ise Tahir-Mahmut Usta kardeşler tarafından Sarı-Kırmızı renklerden oluşan Samsun İdman Yurdu kuruldu.  1921 yılında Gıyas Bey tarafından, Sarı-Lacivert ve göğüste beyaz bir ay olan ikinci bir spor kulübü olan Al Yıldız İdman Yurdu faaliyete geçirildi. 1924 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’a ikinci gelişinde bu kulübümüzü şereflendirmiştir.1923 yılında kurulan Zafer-i Milli İdman Derneği takımı Samsun’da 3’üncü futbol kulübü olarak tarihteki yerini aldı. İlk Başkanı ise İsmail Hamami beydir. Renkleri Kırmızı-Beyaz’dı. Aynı yıllarda Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nın da kurucu üyelerinden olacak olan Bafra Kızıl Irmak ve Çarşamba Yeşil Irmak Kulüpleri de kuruldu. Böylece Kulüpler arasındaki ilk resmi karşılaşmalar oynanmaya başladı. İleriki zamanlarda Cumhuriyet Kızıl Irmak ve Gençler Birliği Kulüpleri de kurularak ittifaka dahil oldu. 1926 yılında Zafer-i Milli İdman Derneği’nin adı tüzükte değişiklik yapılarak Türk Ocağı Spor Şubesi olarak değiştirildi. 1927 yılında ise Türk Ocağı Spor Şubesi ile Al Yıldız Spor Kulübü birleşti ve SAMSUNSPOR adını aldı. Böylece Samsunspor tarih sahnesinde ilk kez Siyah-Beyaz formayla yer almış oldu. Başkanlığa ise Nuri Bey getirildi. Aynı dönemde  Bafra’da Kızıl Irmak Spor Kulübü ile Cumhuriyet Kızıl Irmak Kulübü, Bafra Gençler Birliği adı altında birleşti.

1929-1930 sezonunda Samsunspor’un adı Halk Spor olarak değişti. Forma rengi Sarı-Lacivert oldu. 1931 yılında ise Samsunspor yeniden açıldı. Bu kez futbolun yanı sıra Atletizm, Voleybol ve Denizcilik Şubeleri branşlarını da faaliyet alanına kattı. Kulüp 1932 yılında ismini mıntıkaya tescil ettirdi. Mevcut olan 4 spor Kulübü; İdman Yurdu, Halk Spor, Tütün Fabrikası Spor ve Demir Spor’un yanında 5’inci kulüp olarak mıntıkayı oluşturdu. Ancak, 1937 yılında Samsunspor ile Demir Spor Kulübü birleşti ve Samsunspor-Demirspor Birliği adını aldı. Faaliyetlerine gecici bir süre ara veren Samsunspor 16 Kasım 1950’de yeniden açıldı. Siyah-Beyaz formalı Samsunspor’un  Kulüp Başkanlığı’na  Osman Gündüz getirildi. Faaliyet alanına Güreş branşı da eklendi. Samsunspor, resmi kuruluş yılına kadar Samsun Amatör Küme’de mücadele etti.

1965 yılında ise Orhan Şeref Apak Başkanlığı’ndaki Türkiye Futbol Federasyonu, her ilde bir profesyonel futbol takımı oluşturulmasına yönelik çalışma başlattı. Bu nedenle Samsun mahalli lig takımları Fener Gençlik, 19 Mayıs, Akın Spor ve Samsun Galatasaray Gençlik Kulüpleri fesh kararı alarak Samsunspor Kulübü’ne katıldı. 30 Haziran 1965 günü de profesyonel anlamda resmen “Samsunspor Kulübü” oluşturuldu. Kulüp Başkanlığı’na da Ticaret Bankası Müdürü Kadri Ersan getirildi.

Bu tarihte bayrağımızın simgesi olan Kırmızı-Beyaz renkler kulübümüzün resmi rengi olarak kabul edildi. Ancak 1989 yılındaki elim kazada yitirdiğimiz Teknik Direktörümüz ve futbolcularımızın acı hatırasına forma rengimize Siyah’ta eklendi. Samsunspor’umuz kuruluş aşamasını tamamlamasıyla birlikte Türkiye 2. Futbol Ligi’ne  alındı. Böylece Samsunspor Kulübümüz, profesyonel futbol faaliyetlerine başlamış oldu.

Kulübümüzün esas kuruluş tarihi 1927’dir. Ancak Resmi kuruluş tarihimiz  profesyonelliğe geçtiğimiz 30 Haziran 1965 olarak kabul edilmektedir.

AMBLEMİMİZ

Kulübümüzün amblemi Samsun’un sembolü olan “Atatürk Onur Anıtı”ndan gelmektedir. Kurtuluş savaşını Samsun’a çıkarak başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Samsunlulara büyük bir onur kazandırmıştır. Samsunlular da Atatürk’e olan sevgi ve minnet duygularını ifade etmek için Avusturyalı heykeltraş Heinrich Krippel’e bronz Atatürk heykeli yaptırmıştır.  Gemiyle Samsun’a getirilen heykel, 15 Ocak 1932 yılında büyük bir kalabalığın katıldığı törenle açılmıştır. Onur Heykeli’nin kaidesiz yüksekliği 4 metre 75 santimetredir. Kaideli yüksekliği ise 8.85 metredir.

Samsunspor Kulübümüzün 30 Haziran 1965 yılında kurulmasıyla birlikte Atatürk heykeli kulüp amblemi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kuvvetin, azmin, cesaretin ve üstünlüğün simgesi olan Atatürk’ün şahlanan at üzerinde tasvir edilen heykel amblemi Samsunspor’umuzu ülkemizde çok özel bir konuma getirmiştir. Samsunspor’umuz, Türkiye’de formasında Atatürk’ü taşıyan tek profesyonel futbol takımdır.

RENKLERİMİZ

Kuruluşunda Samsunspor’umuzun renkleri “Kırmızı ve Beyaz” olarak kabul edilmiştir. Ancak 20 Ocak 1989 yılındaki  trafik kazasının ardından o dönemde görevde bulunan yönetim kurulu üyelerimizin aldığı kararla bu renklere “Siyah” da  eklenmiştir. Böylelikle Samsunspor’umuzun resmi renkleri Kırmızı-Beyaz ve Siyah olmuştur.

Reklamlar